2023. április 25., kedd

A természet színei

Szakmai rovat 7.

Erdőkert: élőhely és társulás, azaz ökoszisztéma, élelemforrás, biológiai sokféleség, gyógyszer.

Ízek, illatok és színek. 

Görgei-Reiner Rita, az Erdőt a kertbe csapat koordinátora, a zöldségekért és környezeti nevelésért felelősének írása.

A környezetünkben élő növényeket több szempont szerint csoportosíthatjuk. Tartjuk díszítőértékéért, mint például az aranycserjét (Forsythia intermedia) vagy élelmet biztosító lényegéért, mint a fekete áfonyát (Vaccinium myrtillus), ám akár hasznosságáért is ültethetjük, gondozzuk, mint a kerítés fonására is alkalmas kosárkötő füzet (Salix viminalis), avagy a beporzókat támogatva hagyjuk virágozni a gyermekláncfüvet (Taraxacum officinale). 

Szeretek hasznos halmazokban gondolkodni, hiszen a felsorolt növények mindegyike festőnövény, ám némelyikről elmondható, hogy ehető- és gyógynövényünk is: a gyomnövényként is jegyzett gyermekláncfű friss levele kiváló salátaalap, míg a fűzfakéreg főzete a kinin felfedezése előtt a malária legjobb orvossága volt. 

Eleink az ősidőkben csakis a természetből merítettek alapanyagot, szerves anyagból készült ruháikat állati és növényi eredetű festékkel színezték. A textilipar fejlődésével háttérbe szorultak a növények, a laborokban előállított ásványi- és szintetikus festékek vették át a helyüket. Növénnyel festeni, azaz ecoprintelni türelmet igénylő elfoglaltság, a tervezéshez elengedhetetlen továbbá a növények tulajdonságainak, élőhelyének, alkalmazásuk lehetőségeinek megismerése, mely után indulhat a tervezés. 

A növények színanyagának kinyerése tehát lassú alkotófolyamat, melyet irányíthatunk színtan szerint a megfelelő festőnövény választásával, ám az eredmény szépsége mégis az, hogy a természet alkotta folyamatban nincs két egyforma minta, árnyalat és tónus, izgalmassága a tényezők eltérő arányán is múlik (hőmérséklet, kémhatás, festékanyag tartalom).

A természet egyéni stílusát hívjuk vendégül a printeléshez, a változatos minta karaktere a növény tulajdonságaiban rejlik.

A növénnyel való sokoldalú festést meghatározza ugyan a szezonalitás, ám tehetünk a fagyasztóba is begyűjtött virágot és termést, és szárítva is tárolható hónapokig növényi rész.

Vajon milyen színt tartogatnak a növények? Zöldre fest a fagyal bogyója (Ligustrum), a rozmaring (Salvia rosmarinus), a festő rekettye (Genista tinctoria); barnára a dió burka (Juglans), a borostyán levele (Hereda helix), a hárs (Tilia), a cékla minden porcikája (Beta vulgaris), a levendula levele (Lavandula angustifolia). Vörösre, rózsaszínre fest a kökény bogyója (Prunus spinosa), az évelő tarka szépecske (Coreopsis tinctoria), a nyírfa kérge (Betula pendula); sárgára fest a boróka bogyója (Juniperus), a nagy csalán (Urtica urens), a hagyma héja (Allium cepa); míg kék és szürke árnyalatok nyerhetők a bodza bogyójából (Sambucus nigra) és a tölgyfa kérgéből (Quercus).

A pamut, len, gyapjú alapanyagokon kívül jól festhető növényekkel a papír, a fa és a tojás is! 

    



Kiszagoljuk a növények titkait!

Szakmai rovat 6.

Szögi -Tatár Bernadett, csapatunk biológus - ökológusa,  az erdőkertek illatainak és gyógyító növényeinek szakértője ezúttal a növények által használt feromon parfümök világába vezet minket az orrunknál fogva. 

Kiszagoljuk a növények titkait!

,,Nem igaz, hogy a szeretet olyan, mint a magányos virág illata és akkor is árad, ha nem jár arra senki. Nem! A virág azért illatozik, mert vár valakit!” Müller Péter 

Képzeljük el, hogy tavaszi virágok vagyunk az ébredező erdőben; keltikék, kökörcsinek, illatos ibolyák… Esetleg téli álmukból ébredező diófák, virágok ezreit bontó sarjmeggyek… Csukjuk be a szemünket és képzeljük el! Vajon mit érzékelnek ők a világból, egymásból? Reagálnak a környezetük történéseire, de hogyan látják, szagolják, érzékelik a világot, egymást és minket? 

Ha a növényekre gondolunk, talán először az illatuk jut az eszünkbe. Tudjuk, hogy a virágok illó vegyületeket bocsátanak ki, ami odavonzza a beporzó állatokat; a gyümölcsök illata pedig az őket elfogyasztó és magvaikat terjesztő élőlényeket. Az azonban kevésbé ismert tény, hogy érzékelik is a saját maguk és a közelükben lévő növények által termelt aromákat. Természetesen nem az orrukkal szagolnak, de érzékelik a légnemű vegyületek jelenlétét, ami reagálásra készteti őket, megváltoztatja a viselkedésüket. 

Tudtátok, hogy ha éretlen gyümölcsök közé teszünk egy érettet, akkor a többi is hamarabb beérik? Ennek az oka egy illó szerves vegyület, az etilén, amely egy gyümölcsérlelő hormon. Kimutatható az érett gyümölcsök körüli levegőben. Az éretlenebbek ,,kiszagolják” az érettek által kibocsátott etilén molekulákat és érésnek indulnak.  A természetben előnyös, ha közel azonos időben érnek be egy fa gyümölcsei. De nem csak ebben segítenek egymásnak a növények, hanem a kártevők támadására is figyelmeztetik még ép társaikat. Például a szövőlepke hernyói kevésbé károsítják azokat a fűzfákat, amiknek a szomszédait már megtámadták. A magyarázat megint a növények kémiai alapú információközlésében rejlik: a megrágott fák gáznemű jeleket bocsátanak ki, így a közelükben lévők több csersavat és karbolsavat halmoznak fel a leveleikben, amelyek a hernyók számára emészthetetlenné válnak. Egy másik jó példa a holdbab. Ha a leveleit rovarok rágcsálják meg, akkor nem csak a levelek adnak le vészjeleket a többi levélnek, hanem a virágok is reagálnak: a kártevő rovarokat fogyasztó ízeltlábúakat vonzó illó vegyületeket bocsátanak ki. Ugyanígy reagálnak a szomszédos, még ép holdbabok levelei és virágai is, felkészülve a lehetséges támadásra. A rovarrágta levelek metil-jazmonátot, a baktériumok által megtámadott levelek pedig metil-szalicilátot bocsátanak ki. A metil-szalicilát tulajdonképpen a szalicilsav illékony formája. A szalicilsav legismertebb rokon vegyülete az acetilszalicilsav, amely az Aspirin nevű gyógyszer hatóanyaga. A szalicilsav endogén jelátvivő molekula, a növények kórokozó elleni védekező mechanizmusaiban vesz részt. 

Ahogy az általunk kibocsátott feromonok hatnak másokra, közvetítik az érzelmeinket, indulatainkat, befolyásolják a viselkedésünket, úgy hatnak egymásra (és ránk 😊) a növények is, fiziológiai változásokkal reagálva egymás illatanyagaira. 

Faiskolai áruk telepítéshez

Szakmai rovat 5

Az erdőkertek alapjai, árnyékot adói, védelmezői a fák, alattuk pedig a különféle fás és lágyszárú növények alkotta szintek, élőhelyek.

Különféle ruhákban kaphatóak, lássuk kik ŐK és mikor kell ŐKET a megfelelő időben a talajba helyezni.

Szabó Veronika, csapatunk dísz- és gyümölcsfa szakértőjének bejegyzése.

Faiskolai áruk telepítéshez

Végre itt az ültetési szezon!

Miután fáink megkapják a nyugalmi időszakot, vagyis bizonyos mennyiségű hideghatást (7°C alatt), tavasszal fejlődésnek indulnak. Gyümölcsfáknál ezt a hőösszeget jól ismerjük (pl. mandulánál mindössze 50 óra, míg a legtöbb gyümölcsfajunknak 700-800 óra szükséges).

Hogy miért is fontos ez? Miután szépen összegyűjtögették fáink a maguknak szükséges hideghatást, onnantól úgynevezett kényszernyugalomban vannak. Vagyis ott állnak a startvonalnál, és arra várnak, emelkedjen a hőmérséklet, legyen elegendő csapadék, és növekedjen a nappalhossz (sok egyéb tényező által bonyolult összefüggésben).

Ezek határozzák meg leginkább, meddig ültethetünk el egy szabadgyökerű fát, amely a legnagyobb odafigyelést igényli. 

Szabadgyökerű növények 

Az így kínált oltvány (mert a legtöbbjük gyümölcsfa) többnyire két évig nevelkedik szabadföldön, majd az őszi kitermelést követően vermelik őket (gyökerüket nyirkos földdel takarják). Ennek létezik egy változata, a gyökércsomagolt áru (lásd a képek). Ez is szabadgyökerű, de ahhoz, hogy napokat-heteket kibírjon a szupermarketekben, nedves fűrészporba tekerik a gyökereiket, majd fóliázzák.

Földlabdás növények 

A földlabdás növények nevelése is szabadföldön történik. Így elsősorban a díszfákat, többször iskolázott sorfákat, parkfákat, szoliter cserjéket kínálják. Kitermelésükkor a korona méretével összhangban lévő földlabdával együtt emelik ki őket, majd jutaszövettel és dróthálóval rögzítik azt (lásd képek). Ebben a gyökerek egy része megtalálható, viszont épp a felszívó hajszálgyökereket távolítjuk el a művelettel. Ezek védettebbek ugyan, de szintén komolyabb, többéves ápolási munkákat igényelnek telepítést követően.

Konténeres növények 

A leginkább „felhasználóbarát” kategória a konténeres áru. Ezeket legtöbbször a jól ismert műanyag edényben nevelik már a kezdetektől. Itt is időközönként átültetik a növényeket nagyobb konténerekbe, hogy szépen fejlődjenek. Ebben az esetben a vásárló a teljes gyökérzetet megkapja a mutatós növénnyel együtt, így a faiskolás garantálni tudja a szinte 100%-os eredést. Természetesen némi jártasság itt sem árt a telepítésnél, ültetésnél (pl. a konténert távolítsuk el a gyökerekről, legyen megfelelő méretű az ültetőgödör, iszapoljuk be a fákat, karózzuk ültetés után stb.).

🌳🗓️🧑‍🌾

Az ültetés ideje a szabadgyökerű és a földlabdás növények esetében őszre, illetve tavaszra tehető. Előbbi időszak a hosszú indiánnyár miatt megnyúlt, míg utóbbi a változékony időjárás miatt rizikósabbá vált. Tavaszi telepítésnél fontos, hogy a növények azelőtt kerüljenek talajba, végső helyükre, hogy kihajtottak volna. Ősszel is javasolt a lombhullást követően mielőbb végleges helyükre ültetni, mivel a melegebb talaj kedvez a begyökeresedésnek. A gyökerek növekedése 5°C-ig folytatódik.

A konténeres nevelésből származó növényeket fagymentes időben bármikor ültethetjük. Ugyanakkor itt ki kell emelni, hogy a növényeket az ültetésig tudni kell jól tárolni. Nagyon fontos, hogy a gyökerek könnyen át tudnak forrósodni a fekete konténerekben, ami nem tesz jót nekik, továbbá gyakoribb öntözést igényelnek.

A konténeres növények kényelmes felhasználást tesznek levetővé, azonban mégis azt kell mondjam, hogy a szabadgyökerű és a földlabdás növények a rizikósabb eredési arányt követően szívósabbak lesznek, hiszen az új gyökerek már a végleges környezetükhöz alkalmazkodnak. A választás mégsem olyan egyszerű, igaz?

Az őshonos növények szerepe

Szakmai rovat 4.

Ezúttal az őshonos növények világába repít minket Kovács Orsi, csapatunk természetvédelmi botanikusa. Az őshonos növények szerepe óriási egy erdőkertben. Az erdőkert alapja az, amiért a lehető legtöbbet kell vetnünk, ültetnünk Belőlük.

És hogy mi ez az alap? Íme. 👇

Miért vagyunk hívei az őshonos növények alkalmazásának?

1. Mert idevalók. 

Ők vannak itthon, évezredek óta. Őshonosnak azokat a növényeket tekintjük, amelyek legalább kétezer éve élnek a Kárpát-medence területén, tehát nem az ember hozta be őket, hanem maguk „vándoroltak ide” vagy fejlődtek ki itt (ez utóbbiak a bennszülött növények, azaz endemikus fajok – a hazai természetvédelem legféltettebb kincsei). Alkalmazkodtak a helyi klímához, talajviszonyokhoz, a Nap járásához, az évszakok váltakozásához. Jól érzik itt magukat, szaporodnak, fejlődnek, ide-oda vándorolnak a tájainkon belül – tehát ha őket ültetjük, szinte biztosan megmaradnak és szépen fejlődnek. 

2. Mert sokfélék. 

Annak ellenére, hogy növényföldrajzilag egyetlen nagyobb területről (a pannóniai flóratartományról) beszélünk (https://hu.wikipedia.org/.../Pannonicum_fl%C3%B3ratartom...), az itt élő növények időben és térben is nagyon sokféle helyről érkeztek hozzánk. Egyesek még a legutóbbi jégkorszakból maradtak itt velünk, mások a mediterránból jöttek föl, ismét mások a hűvös-csapadékos atlanti vagy éppen a száraz-meleg kontinentális vidékekről jutottak idáig, és sok esetben nálunk érik el az elterjedésük határát. Összesen 13 féle ún. flóraelem-típust különböztetünk meg (pl. balkáni, szubmediterrán, atlanti, kárpáti, pontusi, boreális, stb), elterjedésüket ábrázolja a 1. képen levő térkép. Amit József Attila ír gyönyörű versében: „török, tatár, tót, román kavarog / e szívben, mely e multnak már adósa / szelíd jövővel - mai magyarok!” – pontosan ugyanez igaz a növényeinkre is, s a kárpát-medencei nagy „olvasztótégelyben” ugyanúgy valamennyi égtájról érkező növények találnak egymásra, miként mi, emberek is. 

3. Mert egyediek. 

Az Európai Unió területe 7 biogeográfiai régióra osztható, mindegyiknek sajátos növényzete, éghajlata és földtana van – és ezek egyike éppen a hazánk (és szűkebb környéke) területét lefedő pannon biogeográfiai régió, ahol számos olyan faj és élőhely típus található, ami a 15 tagú unió területén sehol másutt nem. A csak hazánk területén előforduló élőhely típusok és fajok, az ún. „pannonikumok” megóvása tehát a mi feladatunk, szinte kötelességünk – mondhatni, afféle nemzeti minimum. Senki más nem tudja megtenni helyettünk, csak mi, akik itt élünk velük együtt. Ilyen kiemelt jelentőségű bennszülött fajaink például a magyar kökörcsin, a magyarföldi husáng, a tartós szegfű, budai imola vagy a pilisi len, és ilyen, csak a pannon régióra jellemző élőhelyek a pannon lejtősztyeppek és sziklafüves lejtők, a pannon löszgyepek és homoki gyepek, a fás élőhelyek közül a pannon gyertyános-tölgyesek és pannon homoki borókás-nyárasok. Hogy egy másik nagy költőnket idézzük: „Keresheted őt, nem leled, hiába / se itt, se Fokföldön, se Ázsiába…” Csak nálunk, csak ma, csak itt. 

4. Mert reziliensek. 

Éppen ez a sokféle származás és sokféle alkalmazkodás teszi lehetővé, hogy bármilyen élőhelyre található és ültethető olyan hazai növény, ami ott jól érzi magát. Nem vagyunk „vakok” természetesen a klímaváltozás hatásaira sem, látjuk a málnát észak felé eltűnni, és a fügét dél felől bejönni, látjuk pusztulni a fenyőket és tujákat, és teret nyerni a kaktuszokat és jukkákat az alföldi homokvidékeken. Magyarországon ugyanakkor mintegy 2600-2700 edényes növényfaj él, és ezek többsége rendelkezik olyan szintű tűrőképességgel, hogy a következő évtizedekben (a maguk helyén) még bízvást lehet számítani rájuk. 

5. Mert ismerjük őket. 

A hazai flóra igen jól kutatott, széles szakirodalma és a fajokat kitűnően ismerő, nagyszerű szakemberei vannak. Meglehetősen jól ismerjük az egyes növények ökológiai igényeit, társulási viszonyait, melyik melyikkel „szeret együtt élni”, mi mivel társítható, milyen talajon, milyen fényviszonyok közepette, üde vagy szárazabb körülmények között hozza ki magából a legtöbbet és virít a legszebben. Egy külföldről, akár más éghajlatról behozott, idegenhonos növényfaj, legyen bármilyen szép is – a hazai flórával való egymásrahatásának ismerete nélkül bármikor „berobbanhat”, túlszaporodhat, akár invazívvá is válhat, amint történt ez jónéhány özönfajnak bizonyult, mézelő vagy dísznövény esetében. Őshonos fajaink azonban részei a hazai életközösségeknek, beilleszkedtek, megtalálták a helyüket, megvannak a „barátaik” és „ellenségeik” – esetleg fogyasztóik is, ha túlszaporodnának. Látjuk őket, ismerjük viselkedésüket a természetes élőhelyeiken, és akkor fogjuk „alkalmazni” őket, ha az adott kert vagy terület ahhoz a leginkább hasonlít. Mindenki jobban jár így ☺

6. Mert hasznosak. 

A vadon élő, őshonos növények elképesztő sokasága lehet emberi szemszögből nézve is „hasznos”: mert ehető gyümölcsű, a levele jó illatú, a teája meggyógyít minket, főzetével megfesthetjük a ruhánkat, vagy akár a leveleiből tavasszal illatos saláta készíthető. A medvehagyma-reneszánsz vagy a bodzaszörp-mozgalom csak a jéghegy csúcsa, az utóbbi években-évtizedekben kezdjük egyre jobban újrafelfedezni a „gyomkonyha” fajait, az erdőn-mezőn szedhető, gyűjthető és ehető növényeket, és tényleg úgy van, hogy orvosság van szinte minden fűben-fában. Messze a teljesség igénye nélkül: vadon termő zöldségnövényünk például a spárga, a pasztinák, a medvehagyma; szedhető és akár lekvárnak is befőzhető gyümölcs a som, kökény, szeder, málna, bodza és az útmenti ilyen-olyan szilvák. Őshonos fűszernövényünk a kakukkfű, a mentafajok, a szurokfű, a fehér üröm, a zsályák és az ánizsillatú zamatos turbolya, számtalan gyógynövényünk közül néhány fontosabb az orbáncfű, a galagonya, a cickafark, a fekete nadálytő vagy akár a mindenki által jól ismert kamilla. De még egy friss ropogós saláta is összeállítható olyan gyakori tavaszi növényekből, mint a tyúkhúr, salátagalambbegy, salátaboglárka vagy éppen a pitypang. És ezekért nemhogy az ország-, de szerencsés esetben még a településhatárt sem igen kell elhagyni!

7. És végül: mert gyönyörűek. 

Minden élőhelytípusnak megvannak a maga jellegzetes növényfajai, színes cserjéi és vadvirágai, és köztük is olyanok, amelyek szépségükkel, látványosságukkal kiemelkednek a többi közül. A legszebbek és legritkábbak persze védettek, amelyek nem ültethetők házikertben – de a nem védett, gyakori fajok között is található számos olyan virág, amelyek – egymagukban vagy nagyobb csoportban ültetve – színpompás díszei lehetnek egy szép, természetes felépítésű erdőkertnek.  Egy nyári, teljes pompájában nyíló, fajgazdag, méhdöngicséléstől hangos vadvirágos rétnél pedig kevés szebb látvány létezik, és kis ügyességgel ez az árkádiai táj a kertünkbe is bevarázsolható. Az alábbi néhány fotóból talán felsejlik, mire is gondolunk….

2023. február 22., szerda

A boldogság zöld illata

Szakmai rovat 3.

Legújabb bejegyzésünkben a csapat gyógyító, illatos- és fűszerező növények felelőse, Szögi -Tatár Bernadett az erdei illatokat csempészi a fantáziánkba. Van azonban egy jó hírünk! Ezekről nemcsak olvashatsz, hanem leendő erdőkertedben át is élheted a valóságban. A természet, az ÉLŐ, az ÉLET az illataival nemcsak magát tartja egészségesen, hanem az embereket is.

A boldogság zöld illata 🌳🍂🍁🍄⚗️🧪

Erdőfürdő, Forest Therapy, Forest Medicine… avagy miért jó nekünk, ha sok időt töltünk a természetben: erdőben, kertben vagy akár egy városi parkban? 

A természetben töltött időnek számos pozitív élettani és pszichológiai hatása van, amely többek között a belélegzett illó komponenseknek, a természetes környezet vizuális impulzusainak, valamint a természet mind az öt érzékszervünkre ható integrált élményének köszönhető. 

A növények virágai, levelei, de még a gyökerei is illékony szerves vegyületeket bocsátanak ki magukból. Több, mint ezer ilyen komponenst ismerünk és a világ erdei sok-sok tonnányit juttatnak a légkörbe évente. Ezek az illékony vegyületek távol tartják a növény számára kártékony rovarokat, megnövelik a hőtűrésüket, védenek a patogének ellen, odavonzzák a beporzókat, de az erdei ökoszisztémában is jelentős szerepet töltenek be: a növények képesek általuk kommunikálni egymással. De nem csupán a növényzet, hanem a gombák, a talajbaktériumok és egyéb mikróbák is hozzájárulnak a jellegzetes erdei illat kialakulásához. 

Hogyan hatnak ránk ezek az illékony vegyületek? Miért érezzük jobban magunkat egy erdei séta után vagy a kertünkben töltött nap végén? A növények által kibocsátott illó komponenseknek számos jótékony hatása van. Belélegezve vérünkben megnő a szintjük, így hatnak az egész szervezetünkre: gyulladáscsökkentők, stresszoldók, immunrendszer-erősítők. Egy kétórás erdei séta után az immunrendszerünk ölő sejtjeinek a száma és aktivitása is növekszik és ez az állapot napokig fennáll. Az erdőfürdők résztvevői megnyugszanak, lecsökken a pulzusuk, vérnyomásuk, stresszhormon-szintjük, javul a hangulatuk, jobban tudnak aludni. Bebizonyították, hogy a városi zöld felületek kiterjedésének növelése jótékonyan hat az ott élők testi és lelki egészségére. A zöldövezetekben élők egészségi állapota általánosan jobb. Az International Society of Nature and Forest Medicine (INFOM) szerint az erdőterápia egy hatékony, bizonyítékokon alapuló, alacsony költségigényű közegészségügyi módszer számos civilizációs betegség kezelésére. Természetesen ezekhez a jótékony hatásokhoz nem csak az erdei levegőben lévő illó komponensek, hanem a zöld környezet egésze hozzájárul: a vizuális hatások, a mozgástevékenység, a természetes fény, a szabadlevegő, a növényekkel és állatokkal való kapcsolódás…

Akármekkora zöldfelület van a környezetünkben, akármilyen aprócska is a kertünk, töltsünk ott minél több időt, hagyjunk és adjunk minél nagyobb teret az ÉLETnek! A hatás nem marad el…

Forrás:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7559006/

https://www.infom.org/

Illusztráció: Olaf Hajek

Bédai Mese

Szakmai rovat 2.

Fogadjátok szeretettel ezt a élettel teli kisfilmet, amely a szakmai rovat legújabb darabja és amelyet Kovács Orsi, az Erdőt a kertbe csapat botanikusa készített.

Az erdőkertek élőhelyet nyújtanak, menedéket adnak és megfigyelhető bennük számos olyan csoda, maga az ÉLŐ, ami a hagyományos kertekből gyakran hiányzik.

"Alapvetően úgy hajtottuk uralmunk alá azt, ami nem mi vagyunk, hogy fogalmunk sincs arról, mi is az a nem mi."

Csapatunk tagjai a szakmájuk mellett sokféle dolog iránt érdeklődnek. Orsi régi álmát váltotta valóra, amikor videókészítésbe fogott azokról a varázsos helyekről, ahol a terepi munkái során járt. Az első, rövid kis filmetűdjét osztjuk meg itt, ami egy ritkán látható, érdekes erdei jelenséget mutat be, sajátos, egyedi hangvételben. A téma  inkább az erdőkhöz kötődik, de az áhítat és szeretet, amivel az alkotó a téma és a természet iránt közelít, hasonló mindannyiunkban és közös minden munkánkban és közös az erdőkertekkel is.

Bédai Mese


Milyenek a madárbarát kert növényei?

Az erdőkertek témájában hétről-hétre közzéteszünk Nektek egy-egy, a szakértőink által írt ismeretterjesztő posztot.

A sorozatot Szabó Veronika, az Erdőt a Kertbe csapat dísz- és gyümölcsfa szakértőjének bejegyzésével indítjuk.

Az itt leírtakat szakértőink betervezik,  megvalósítják az erdőkertedben.

Erdőt a kertbe! 

🐦Milyenek a madárbarát kert növényei? 🌿🌳

Azok a madarak, amelyek nálunk élnek, gyakran hazánkban is telelnek, vagyis állandó madaraink (pl.: harkályfélék, ökörszem), de akadnak átmeneti vendégeink is (fenyőszajkó, nádirigó). A madarak életmódjáról, előfordulásáról a Magyar Madártani és természetvédelmi Egyesület honlapján olvashattok bővebben (www.mme.hu). 

A madaraknak a táplálékuk megszerzése mellett védelemre és költési helyre van szükségük. Ehhez mi,

emberek is hozzá tudjuk segíteni őket a kertünkben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, a jól megválasztott növények, a kert kialakítása, egy-két apróság kihelyezése (etetők, itatók, porfürdő) már nagy szolgálat nekik. Lássuk, mire gondolhatunk tollas barátainkért!

A legtöbb „bogyós” növény megteszi nekik téli tápláléknak, fészkeléshez, védelemhez. Ezek mellett számos növény teheti kertünket madárbaráttá, a teljesség igénye nélkül ilyenek lehetnek az alábbiak.

A fenyőfélék és az örökzöldek nagy előnye, hogy télen is szélvédett lehet, valamint a tűlevelek (lucfenyő, erdei fenyő, fekete fenyő, tiszafa), sűrűbb ágak (borókák, borostyán) védelmet is nyújtanak. A futónövényekben is védelemre bukkanhatnak (loncok, vadszőlők, borostyán), ahol a virágillatra gyűlő rovarokból (loncoknál, borostyánnál, lilaakácnál, futórózsánál, vadrózsáknál) táplálékra lelhetnek, vagy a termésüket fogyaszthatják (vadszőlő).

A fészkeléshez ideálisak a fák elágazásai, nyugodtan gondolkozhatunk favásárlás során kisebb-nagyobb cserjékben (madárbirs, borbolyafajok, orgona, nyári orgona, bangitafélék, tűztövis, galagonya, magyal, kecskerágó, bodza, dísz somok, kökény, sövénynek alkalmas növényfajok), vagy ha van elegendő helyünk, akkor kistermetű vagy nagy termetű fákban is (hársfajaink, díszalmák, mogyoró, húsos som, berkenye fajaink, vadcseresznye, zselnice meggy, csepleszmeggy). Az örökzöldekről se feledkezzünk meg, hiszen párásabb környezetben ezek a fajok is számos előnyt nyújthatnak a madaraknak. A lucfenyő, erdei fenyő, fekete fenyő vonzhatja a fenyőpintyeket a téli időszakban (amúgy rovarokkal táplálkozik).

Ugyanígy az idős fáknak is nagy szerep jut a madarak életében. Az elhagyott harkályodúk számos kisállat otthonát jelentheti a madarak mellett.

Azon túl, hogy változatos növényekkel gazdagítjuk kertjeinket, növeljük a fajgazdagságot, olyan állatokat vonzunk a kertünkbe, amelyek felkelthetik a madarak érdeklődését. A kertészkedési szokásainkkal is segíthetjük madarainkat a kertben. A talajon hagyott avarban számos ízeltlábú telel át, amely a feketerigók, verebek stb. kedvence lehet. Itt azonban a növények egészségére gondolva fontos megjegyeznünk, hogy csak az egészséges lombot hagyjuk a talajon (a túlzottan fertőzött lombot gyűjtsük össze, és több évnyi komposztálás után adjuk vissza a kert talajába). A csoportosan ültetett cserjék több lehetőséget adnak az elbújáshoz, a társas érintkezéshez. (Ha mindenáron metszeni szeretnénk ezeket a cserjéket, akkor csak 3-5 évente metsszük erőteljesebben, felváltva más cserjecsoportokkal, akkor a madaraknak mindig akad majd sűrű növényzet.)

A téli etetésről a Madártani Egyesület számos tájékoztatót nyújt a letölthető anyagai között, az itatás fontosságáról, mikéntjéről. A porfürdőzés is kiváló madárwellness, hogy megszabadulhassanak az őket zavaró élősködőiktől. A kertünkben meglévő macskáktól is óvhatjuk a hozzánk látogató madarakat, ha magasabbra helyezzük el az etetőt, itatót, a porfürdőnél pedig nagyobb szabadon belátható területet hagyunk, hogy négylábú kedvencünk minél kevésbé tudjon rejtek mögött lesben állni.

A képek saját készítésűek (ezért olyan homályosak), de ha élőben gyönyörködnél a madarakban, gondolkozz erdőkertben, ehhez segítségül hívhatsz minket! 

Erdőt a kertbe!

Fotók: a szerző képei