2023. február 22., szerda

A boldogság zöld illata

Szakmai rovat 3.

Legújabb bejegyzésünkben a csapat gyógyító, illatos- és fűszerező növények felelőse, Szögi -Tatár Bernadett az erdei illatokat csempészi a fantáziánkba. Van azonban egy jó hírünk! Ezekről nemcsak olvashatsz, hanem leendő erdőkertedben át is élheted a valóságban. A természet, az ÉLŐ, az ÉLET az illataival nemcsak magát tartja egészségesen, hanem az embereket is.

A boldogság zöld illata 🌳🍂🍁🍄⚗️🧪

Erdőfürdő, Forest Therapy, Forest Medicine… avagy miért jó nekünk, ha sok időt töltünk a természetben: erdőben, kertben vagy akár egy városi parkban? 

A természetben töltött időnek számos pozitív élettani és pszichológiai hatása van, amely többek között a belélegzett illó komponenseknek, a természetes környezet vizuális impulzusainak, valamint a természet mind az öt érzékszervünkre ható integrált élményének köszönhető. 

A növények virágai, levelei, de még a gyökerei is illékony szerves vegyületeket bocsátanak ki magukból. Több, mint ezer ilyen komponenst ismerünk és a világ erdei sok-sok tonnányit juttatnak a légkörbe évente. Ezek az illékony vegyületek távol tartják a növény számára kártékony rovarokat, megnövelik a hőtűrésüket, védenek a patogének ellen, odavonzzák a beporzókat, de az erdei ökoszisztémában is jelentős szerepet töltenek be: a növények képesek általuk kommunikálni egymással. De nem csupán a növényzet, hanem a gombák, a talajbaktériumok és egyéb mikróbák is hozzájárulnak a jellegzetes erdei illat kialakulásához. 

Hogyan hatnak ránk ezek az illékony vegyületek? Miért érezzük jobban magunkat egy erdei séta után vagy a kertünkben töltött nap végén? A növények által kibocsátott illó komponenseknek számos jótékony hatása van. Belélegezve vérünkben megnő a szintjük, így hatnak az egész szervezetünkre: gyulladáscsökkentők, stresszoldók, immunrendszer-erősítők. Egy kétórás erdei séta után az immunrendszerünk ölő sejtjeinek a száma és aktivitása is növekszik és ez az állapot napokig fennáll. Az erdőfürdők résztvevői megnyugszanak, lecsökken a pulzusuk, vérnyomásuk, stresszhormon-szintjük, javul a hangulatuk, jobban tudnak aludni. Bebizonyították, hogy a városi zöld felületek kiterjedésének növelése jótékonyan hat az ott élők testi és lelki egészségére. A zöldövezetekben élők egészségi állapota általánosan jobb. Az International Society of Nature and Forest Medicine (INFOM) szerint az erdőterápia egy hatékony, bizonyítékokon alapuló, alacsony költségigényű közegészségügyi módszer számos civilizációs betegség kezelésére. Természetesen ezekhez a jótékony hatásokhoz nem csak az erdei levegőben lévő illó komponensek, hanem a zöld környezet egésze hozzájárul: a vizuális hatások, a mozgástevékenység, a természetes fény, a szabadlevegő, a növényekkel és állatokkal való kapcsolódás…

Akármekkora zöldfelület van a környezetünkben, akármilyen aprócska is a kertünk, töltsünk ott minél több időt, hagyjunk és adjunk minél nagyobb teret az ÉLETnek! A hatás nem marad el…

Forrás:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7559006/

https://www.infom.org/

Illusztráció: Olaf Hajek