Az erdőkertek témájában hétről-hétre közzéteszünk Nektek egy-egy, a szakértőink által írt ismeretterjesztő posztot.
A sorozatot Szabó Veronika, az Erdőt a Kertbe csapat dísz- és gyümölcsfa szakértőjének bejegyzésével indítjuk.
Az itt leírtakat szakértőink betervezik, megvalósítják az erdőkertedben.
Erdőt a kertbe!
🐦Milyenek a madárbarát kert növényei? 🌿🌳
Azok a madarak, amelyek nálunk élnek, gyakran hazánkban is telelnek, vagyis állandó madaraink (pl.: harkályfélék, ökörszem), de akadnak átmeneti vendégeink is (fenyőszajkó, nádirigó). A madarak életmódjáról, előfordulásáról a Magyar Madártani és természetvédelmi Egyesület honlapján olvashattok bővebben (www.mme.hu).
emberek is hozzá tudjuk segíteni őket a kertünkben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, a jól megválasztott növények, a kert kialakítása, egy-két apróság kihelyezése (etetők, itatók, porfürdő) már nagy szolgálat nekik. Lássuk, mire gondolhatunk tollas barátainkért!
A legtöbb „bogyós” növény megteszi nekik téli tápláléknak, fészkeléshez, védelemhez. Ezek mellett számos növény teheti kertünket madárbaráttá, a teljesség igénye nélkül ilyenek lehetnek az alábbiak.
A fenyőfélék és az örökzöldek nagy előnye, hogy télen is szélvédett lehet, valamint a tűlevelek (lucfenyő, erdei fenyő, fekete fenyő, tiszafa), sűrűbb ágak (borókák, borostyán) védelmet is nyújtanak. A futónövényekben is védelemre bukkanhatnak (loncok, vadszőlők, borostyán), ahol a virágillatra gyűlő rovarokból (loncoknál, borostyánnál, lilaakácnál, futórózsánál, vadrózsáknál) táplálékra lelhetnek, vagy a termésüket fogyaszthatják (vadszőlő).
Ugyanígy az idős fáknak is nagy szerep jut a madarak életében. Az elhagyott harkályodúk számos kisállat otthonát jelentheti a madarak mellett.
Azon túl, hogy változatos növényekkel gazdagítjuk kertjeinket, növeljük a fajgazdagságot, olyan állatokat vonzunk a kertünkbe, amelyek felkelthetik a madarak érdeklődését. A kertészkedési szokásainkkal is segíthetjük madarainkat a kertben. A talajon hagyott avarban számos ízeltlábú telel át, amely a feketerigók, verebek stb. kedvence lehet. Itt azonban a növények egészségére gondolva fontos megjegyeznünk, hogy csak az egészséges lombot hagyjuk a talajon (a túlzottan fertőzött lombot gyűjtsük össze, és több évnyi komposztálás után adjuk vissza a kert talajába). A csoportosan ültetett cserjék több lehetőséget adnak az elbújáshoz, a társas érintkezéshez. (Ha mindenáron metszeni szeretnénk ezeket a cserjéket, akkor csak 3-5 évente metsszük erőteljesebben, felváltva más cserjecsoportokkal, akkor a madaraknak mindig akad majd sűrű növényzet.)
A téli etetésről a Madártani Egyesület számos tájékoztatót nyújt a letölthető anyagai között, az itatás fontosságáról, mikéntjéről. A porfürdőzés is kiváló madárwellness, hogy megszabadulhassanak az őket zavaró élősködőiktől. A kertünkben meglévő macskáktól is óvhatjuk a hozzánk látogató madarakat, ha magasabbra helyezzük el az etetőt, itatót, a porfürdőnél pedig nagyobb szabadon belátható területet hagyunk, hogy négylábú kedvencünk minél kevésbé tudjon rejtek mögött lesben állni.
A képek saját készítésűek (ezért olyan homályosak), de ha élőben gyönyörködnél a madarakban, gondolkozz erdőkertben, ehhez segítségül hívhatsz minket!
Erdőt a kertbe!
Fotók: a szerző képei