2023. február 22., szerda

Milyenek a madárbarát kert növényei?

Az erdőkertek témájában hétről-hétre közzéteszünk Nektek egy-egy, a szakértőink által írt ismeretterjesztő posztot.

A sorozatot Szabó Veronika, az Erdőt a Kertbe csapat dísz- és gyümölcsfa szakértőjének bejegyzésével indítjuk.

Az itt leírtakat szakértőink betervezik,  megvalósítják az erdőkertedben.

Erdőt a kertbe! 

🐦Milyenek a madárbarát kert növényei? 🌿🌳

Azok a madarak, amelyek nálunk élnek, gyakran hazánkban is telelnek, vagyis állandó madaraink (pl.: harkályfélék, ökörszem), de akadnak átmeneti vendégeink is (fenyőszajkó, nádirigó). A madarak életmódjáról, előfordulásáról a Magyar Madártani és természetvédelmi Egyesület honlapján olvashattok bővebben (www.mme.hu). 

A madaraknak a táplálékuk megszerzése mellett védelemre és költési helyre van szükségük. Ehhez mi,

emberek is hozzá tudjuk segíteni őket a kertünkben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, a jól megválasztott növények, a kert kialakítása, egy-két apróság kihelyezése (etetők, itatók, porfürdő) már nagy szolgálat nekik. Lássuk, mire gondolhatunk tollas barátainkért!

A legtöbb „bogyós” növény megteszi nekik téli tápláléknak, fészkeléshez, védelemhez. Ezek mellett számos növény teheti kertünket madárbaráttá, a teljesség igénye nélkül ilyenek lehetnek az alábbiak.

A fenyőfélék és az örökzöldek nagy előnye, hogy télen is szélvédett lehet, valamint a tűlevelek (lucfenyő, erdei fenyő, fekete fenyő, tiszafa), sűrűbb ágak (borókák, borostyán) védelmet is nyújtanak. A futónövényekben is védelemre bukkanhatnak (loncok, vadszőlők, borostyán), ahol a virágillatra gyűlő rovarokból (loncoknál, borostyánnál, lilaakácnál, futórózsánál, vadrózsáknál) táplálékra lelhetnek, vagy a termésüket fogyaszthatják (vadszőlő).

A fészkeléshez ideálisak a fák elágazásai, nyugodtan gondolkozhatunk favásárlás során kisebb-nagyobb cserjékben (madárbirs, borbolyafajok, orgona, nyári orgona, bangitafélék, tűztövis, galagonya, magyal, kecskerágó, bodza, dísz somok, kökény, sövénynek alkalmas növényfajok), vagy ha van elegendő helyünk, akkor kistermetű vagy nagy termetű fákban is (hársfajaink, díszalmák, mogyoró, húsos som, berkenye fajaink, vadcseresznye, zselnice meggy, csepleszmeggy). Az örökzöldekről se feledkezzünk meg, hiszen párásabb környezetben ezek a fajok is számos előnyt nyújthatnak a madaraknak. A lucfenyő, erdei fenyő, fekete fenyő vonzhatja a fenyőpintyeket a téli időszakban (amúgy rovarokkal táplálkozik).

Ugyanígy az idős fáknak is nagy szerep jut a madarak életében. Az elhagyott harkályodúk számos kisállat otthonát jelentheti a madarak mellett.

Azon túl, hogy változatos növényekkel gazdagítjuk kertjeinket, növeljük a fajgazdagságot, olyan állatokat vonzunk a kertünkbe, amelyek felkelthetik a madarak érdeklődését. A kertészkedési szokásainkkal is segíthetjük madarainkat a kertben. A talajon hagyott avarban számos ízeltlábú telel át, amely a feketerigók, verebek stb. kedvence lehet. Itt azonban a növények egészségére gondolva fontos megjegyeznünk, hogy csak az egészséges lombot hagyjuk a talajon (a túlzottan fertőzött lombot gyűjtsük össze, és több évnyi komposztálás után adjuk vissza a kert talajába). A csoportosan ültetett cserjék több lehetőséget adnak az elbújáshoz, a társas érintkezéshez. (Ha mindenáron metszeni szeretnénk ezeket a cserjéket, akkor csak 3-5 évente metsszük erőteljesebben, felváltva más cserjecsoportokkal, akkor a madaraknak mindig akad majd sűrű növényzet.)

A téli etetésről a Madártani Egyesület számos tájékoztatót nyújt a letölthető anyagai között, az itatás fontosságáról, mikéntjéről. A porfürdőzés is kiváló madárwellness, hogy megszabadulhassanak az őket zavaró élősködőiktől. A kertünkben meglévő macskáktól is óvhatjuk a hozzánk látogató madarakat, ha magasabbra helyezzük el az etetőt, itatót, a porfürdőnél pedig nagyobb szabadon belátható területet hagyunk, hogy négylábú kedvencünk minél kevésbé tudjon rejtek mögött lesben állni.

A képek saját készítésűek (ezért olyan homályosak), de ha élőben gyönyörködnél a madarakban, gondolkozz erdőkertben, ehhez segítségül hívhatsz minket! 

Erdőt a kertbe!

Fotók: a szerző képei